Ne tako davno, Almin Muftić, porijeklom Varešanin je objavio knjigu “U očima svijeta” što je izazvalo pozitivne reakcije kako među Varešanima tako i šire.
Upravo je mladi Almin Muftić bio naš sagovornik u novom intervju, pa smo na početku razgovora Almina upitali:”Šta vas je inspirisalo da napišete autobiografsku knjigu baš na njemačkom jeziku?
“Knjiga je prvo napisana na našem jeziku, ali sam vrlo brzo shvatio da ova priča mora imati širi domet. Njemački jezik sam odabrao jer ga govori veliki broj ljudi, i jer sam sada dio te sredine. Smatrao sam da knjiga mora dobiti univerzalnu poruku – jer ona ne pripada samo meni. Pripada svima onima kojima je neko u životu nekada rekao: „Ne možeš!“ Htio sam da ova knjiga bude njihov glas, njihova potvrda da su vrijedni i da nisu sami”, na početku razgovora nam je rekao naš sagovornik.
Kao i mnoge koji su čitali vijest o knjizi zanimalo nas je: “Koji je glavni motiv ili poruka koju želite da čitaoci ponesu iz vaše priče?”
Na ovo pitanje Almin nam je odgovorio sljedećim riječima: “Poruka je jednostavna, ali duboka: da nijedna prepreka, nijedna etiketa, nijedna tuđa sumnja ne smije biti granica tvoje vrijednosti. Čak i kada ti sistem kaže da ne pripadaš – tvoja borba, tvoje snove, niko ne može izbrisati. Ova knjiga je dokaz da se može pobijediti čak i kada ti svi okrenu leđa. Ako bar jedna osoba pročita knjigu i odluči da ne odustane – ona je već ispunila svoju svrhu”.
Knjigu nije jednostavno napisati to je neupitna činjenica, a Muftića smo zamoli da sa nama podijeli koji je bio najveći izazov tokom pisanja knjige?
“Najveći izazov je bio suočiti se sa vlastitim sjenama prošlosti. Pisanje ove knjige značilo je da moram proživjeti sve ono što sam mislio da sam ostavio iza sebe. Mnoge stranice sam napisao kroz suze. Bio je to proces iscjeljenja, ali i bolnog prisjećanja – ipak, znao sam da te emocije daju snagu pričama koje trebaju biti ispričane”, rekao je Muftić.
“Kako su vam lična iskustva oblikovala pogled na svijet i životne vrijednosti?”, upitali smo u nastavku razgovora
“Moja lična iskustva naučila su me empatiji. Naučila su me da ništa ne uzimam zdravo za gotovo. Kad vam je osnovno pravo – pravo na obrazovanje – uskraćeno zbog invaliditeta, onda drugačije gledate na nepravdu, na ljude i na sistem. Danas, radim kao socijalni pedagog i borim se da niko drugi ne mora prolaziti ono što sam ja prošao. Jer sam sam sebi obečao da nikada ne smijem ja biti uzrok nekome kome će zbog moje odluke ili procjene biti uskraćeno pravo na obrazovanje i samim tim pravo na budućnost kakvu zalužuje”, poručio je autor knjige “U očima svijeta”.
Dalje nas je zanimalu da “Koju poruku imate za one koji se bore da pronađu svoje mjesto u svijetu?”
“Ne tražite dozvolu da postojite. Ne čekajte da vas neko prizna. Priznajte sami sebe. Ako vas život stavlja na marginu – napišite vlastite stranice, ispišite svoj put. Jer ono što vam kažu da ne možete, često je upravo ono u čemu ste najbolji. Često me žalosti činjenica da većina ljudi se samo uklopi u kalupe koji im je neko drugi nametnuo i ne pokušavaju da učine nešto korisno za svoj život. Sama promjena razmišljanja može biti uzrok promjene vlastitog života na bolje”, spremno je odgovorio naš sagovornik.
Obzirom da je Almin Muftić socijalni psiholog zanimalo nas je kako je njegovo obrazovanje socijalnog pedagoga uticalo na način na koji ste ispričali svoju priču?
“Kao socijalni pedagog, naučio sam gledati dublje – iza ponašanja, iza simptoma, iza tišine. Upravo ta osjetljivost pomogla mi je da napišem priču ne samo kao glavni akter, već i kao promatrač – sa razumijevanjem i bez osuđivanja. Mislim da je ta profesionalna perspektiva dala dodatnu dubinu knjizi. Jer kao što je jedan čovjek kazao: Socijalni pedagozi su heroji koji nikada to neće prestati biti. Oni ostaju sa svojim klijentima kao podrška čak i nakon uspješnog procesa npr. integracije, prevazilaženja životnih problema itd.”, odgovor je Almina Muftića.
Kako to obično biva na kraju razgovora zanimali su nas dalji planovi našeg sagovornika te smo pitali razmišljat o novim knjigama ili projektima nakon knjige „U očima svijeta“?
“Za sada želim da ova knjiga dopre do što više ljudi, jer vjerujem da je svaka podijeljena stranica jedan novi početak za nekoga. U planu su i novi projekti, možda i knjige, ali sve u svoje vrijeme. Želim ostati autentičan i pisati samo kada osjetim da imam nešto istinski vrijedno za reći. A vjerujte – život uvijek napiše nove stranice. Možda bude nešto u obliku stručnog rada kako ostati profesionalan onda kada vam sistem kaže da ne smijete biti profesionalni”, zaključio je Almin Muftić.