Svjetska nogometna federacija (FIFA) izrekla je kaznu Fudbalskom savezu Srbije zbog incidenata tokom kvalifikacijske utakmice za Svjetsko prvenstvo protiv Engleske (0:5), odigrane 9. septembra 2025. godine na stadionu Rajko Mitić u Beogradu.
Disciplinska komisija FIFA-e donijela je odluku kojom se FSS-u izriče novčana kazna u iznosu od 80.000 švicarskih franaka, te mjera djelimičnog zatvaranja tribina na narednoj utakmici. Time će duel Srbije i Albanije, koji se igra 11. oktobra u Leskovcu, biti odigran uz ograničen broj gledalaca, pri čemu će najmanje 20 posto kapaciteta tribina, prvenstveno iza golova, ostati zatvoreno.
Kako se navodi u saopštenju, prekršaji zbog kojih je izrečena kazna uključuju:
- neosiguranje reda i discipline unutar i oko stadiona,
- korištenje lasera i neprimjerenih predmeta,
- ometanje izvođenja državnih himni,
- diskriminirajuće ponašanje dijela navijača.
Pored navedenog, Fudbalski savez Srbije obavezan je da najkasnije deset dana prije utakmice dostavi FIFA-i plan rasporeda sjedenja, uz mogućnost popunjavanja dijela kapaciteta zajednicama i grupama od posebnog interesa (porodice, studenti, organizacije koje se bore protiv diskriminacije). Plan mora sadržavati i konkretne aktivnosti protiv diskriminacije, poput transparenata i promotivnih poruka.
FSS je saopštio da će u potpunosti postupiti u skladu s odlukom FIFA-e i poduzeti sve mjere kako bi se spriječilo ponavljanje sličnih incidenata u budućnosti.
Ova odluka direktno utiče na predstojeću utakmicu protiv Albanije, koja nosi veliki značaj u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2026. godine.
