U Novoj Gajdobri kod Bačke Palanke u nedjelju je održan 14. Sač fest, međunarodno takmičenje u pripremi jela ispod sača/peke.
Uprkos lošem vremenu, na manifestaciji je učestvovalo više od 80 ekipa iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore i Češke.
Među učesnicima bili su i predstavnici Vareša, koji na ovoj manifestaciji učestvuju još od 2017. godine. Tokom godina vareška ekipa stekla je brojne prijatelje i podršku učesnika iz Apatina, Sombora, Novog Sada, Nove Gajdobre i Hrvatske, među kojima ima i dosta Varešana koji danas žive van rodnog kraja.







Sač fest u Novoj Gajdobri važi za jednu od najvećih manifestacija ovog tipa po broju ekipa i posjetilaca, a organizaciju uspješno realizuju udruženja i volonteri. Svaka ekipa dobija po pet kilograma janjetine, kao i stolove, klupe i ugalj za pripremu jela.
Uz Sač fest u Novoj Gajdobri, značajno mjesto zauzimaju i Pekijada u Oćeviji, koja ove godine obilježava deseto izdanje, kao i Sač fest u Danilovgradu koji se održava od 2024. godine. Kao rezultat saradnje organizatora ovih manifestacija dogovoreno je međusobno učešće ekipa organizatora na sva tri događaja, čime je formiran svojevrstan „gastro trougao“.
Posljednjih godina broj ovakvih gastro susreta u Bosni i Hercegovini sve više raste, zahvaljujući promociji upravo ove tri manifestacije.
U međuvremenu je stigao i poziv za prvu „Sačijadu Open Buna i Bunica“ kod Mostara, koja će biti održana 27. juna. Ljubitelji peke svoje kulinarsko umijeće predstavit će u kompleksu Relax Outdoor Center na Buni, a osim pripreme jela ispod sača, u revijalnom dijelu programa bit će organizovana i takmičenja u rezanju pršuta i pripremi hercegovačkih uštipaka.
Tekst pisao: Boško Andrić
