Dvije sedmice prije početka nove grijne sezone, korisnici usluga daljinskog grijanja u Općini Vogošća izražavaju ozbiljnu zabrinutost da će, kao i prošle godine, ostati bez usluge koju redovno plaćaju.
Kako je saopćilo neformalno udruženje građana iz Vogošće, sumnju da grijanje ni ove jeseni neće biti osigurano potaknula je posljednja sjednica Općinskog vijeća, održana 25. septembra, te izvještaji lokalnih medija i dostupni zaključci sa sjednice.
Građani tvrde da je grijanje “više nego upitno” i podsjećaju na ključne događaje nakon završetka prošle sezone.
Ministar najavljivao rješenja, ali grijanje i dalje neizvjesno
U aprilu ove godine imenovan je Mladen Pandurević za ministra komunalne privrede KS, a u svom ekspozeu najavio je rješavanje problema grijanja u Vogošći kao jedan od prioriteta. Tokom jula, premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk i ministar Pandurević su, na konferenciji za novinare, poručili da će Vlada iznaći sredstva za stabilnu isporuku toplotne energije do izgradnje nove toplane, koja je predstavljena kao dugoročno rješenje.
Međutim, na sjednici OV Vogošća u septembru, nakon izlaganja direktora BAGS Energotehnike Enisa Džihanića, vijećnici su izrazili sumnju da će grijanje uopće biti osigurano. Iako je direktor negirao da je takvu tvrdnju iznio, građani ističu da “mnoge stvari ukazuju na ponavljanje prošlogodišnjeg scenarija”.
Naplata računa, ali i nepovjerenje korisnika
U međuvremenu, BAGS Energotehnika, koja je nosilac posla, pokrenula je utuživanje dužnika i slanje opomena o pljenidbi. Građani podsjećaju da je naplata prije prošle sezone iznosila 95 posto, a da je današnja situacija rezultat bunta korisnika zbog “nepružene usluge i potpune neizvjesnosti pred novu sezonu”.
Ignorisane preporuke ombudsmena
Prema navodima iz saopćenja, Ured ombudsmena za ljudska prava ranije je preporučio Ministarstvu da organizira javnu raspravu ili zbor građana, kako bi se povratilo narušeno povjerenje korisnika. Međutim, to se, kako tvrde građani, nije dogodilo, niti je uslijedila preporuka Ureda za zaštitu prava potrošača.
“Niko od odgovornih nije nam se obratio niti nas informisao o konkretnim koracima. Jedino što redovno dobijamo jeste račun u sandučić”, navodi se u saopćenju građana.
Ultimatum građana
Vogošćani poručuju da će, ukoliko grijanje ne bude osigurano do 15. oktobra, reagirati odlučnije i snažnije nego prošle godine.
“Svjesni smo da je predizborna kampanja u toku, ali od svih uključenih očekujemo političku zrelost i odgovornost prema građanima. Nećemo prihvatiti prazna obećanja da će grijanje doći sutra. Želimo jasan i direktan odgovor na pitanje: Šta je sa našim grijanjem?” – poručili su iz neformalnog udruženja građana.
Građani ističu da njihovo strpljenje ponestaje i da će jedinstveno reagirati kako bi zaštitili svoja prava ukoliko se problem ne riješi.
