Potvrda iz kompanije Adriatic Metals da vodi razgovore o prodaji cjelokupnog dioničkog kapitala kanadskoj kompaniji Dundee Precious Metals odjeknula je kao bomba na tržištu.
Nakon što je uspio stabilizirati projekt u Varešu i pokrenuti proizvodnju, Adriatic Metals sada je spreman svoje operacije prepustiti kanadskoj rudarskoj tvrtki koja već posluje i u Srbiji.
Kako je prvi objavio Sky News, u pregovorima se vrijednost Adriatic Metalsa procjenjuje na oko 700 milijuna funti (oko 935 miliona američkih dolara), prema navodima neimenovanih izvora iz bankarskih krugova.
Dundee ima rok do 17. juna da podnese službenu ponudu ili odustane, objavljeno je. Adriatic Metals je kompaniji Dundee već odobrio ograničen pristup dubinskoj analizi. Ako dogovor bude postignut, Dundee bi preuzeo rudnik srebra i cinka u Varešu, trenutačno najvažniju operaciju Adriatica. Osim toga, tvrtka razvija i projekt u Raški (Srbija), s ciljem ponovne aktivacije dva bivša rudnika.
Dundee je u paralelnom saopštenju također potvrdio da su pregovori u toku, napominjući kako objava ne predstavlja čvrstu namjeru za davanje ponude u skladu s britanskim Zakonom o preuzimanjima, niti nameće bilo kakvu obvezu.
Nakon objave vijesti, dionice Adriatic Metalsa porasle su za gotovo 30%, čime je tržišna vrijednost tvrtke narasla na gotovo 790 miliona funti (oko milijardu dolara). Uslijed toga, Goldman Sachs Group, Inc. prilagodio je svoje udjele u Adriatic Metalsu, što je rezultiralo blagim smanjenjem ukupnog postotka glasačkih prava i odrazilo se na strateško pozicioniranje te banke u kompaniji.
Zašto se Adriatic odlučio na prodaju?
Jedno od mogućih objašnjenja jest da se već u ranoj fazi želi kapitalizirati ulaganje u korist dioničara, budući da bi prodajom ostvarili znatno veći povrat od uloženog. Podsjetimo, u rudnik u Varešu uloženo je oko 450 miliona KM, što znači da bi prodaja mogla donijeti značajnu zaradu.
Treba naglasiti i da se kompanija suočava s pritiscima ekoloških aktivista te izazovima vezanim uz dozvole za eksploataciju, uključujući i odluke Vlade Federacije BiH o prenamjeni šumskog zemljišta koje potpada pod državnu imovinu – što je pravno još uvijek neregulisano pitanje u BiH. Uprkos tim preprekama, Adriatic je pokrenuo proizvodnju koncentrata, projekat je počeo generisati prihode, a zaposleno je više od 500 radnika. Odluka o mogućoj prodaji, čini se, rezultat je pažljive analize poslovnog okruženja i perspektive projekta.
Sve veći interes rudarskih kompanija za BiH i regiju
Ova odluka dolazi u trenutku kada rastu ulaganja rudarskih kompanija u regiji, posebice u BiH i Srbiji, navodi portal Indikator, prenosi portal ABC.
Samo 80-ak kilometara istočno od lokaliteta Adriatica nalazi se projekt Viogor-Zanik tvrtke Terra Balcanica Resources. Iako je još u ranoj fazi, projekt je već dokazao prisutnost polimetalne mineralizacije – sa srebrom, cinkom, zlatom, bakrom, i dijelom vrlo vrijednim antimonom, čija je cijena na globalnom tržištu snažno porasla. Tvrtka uskoro kreće s novom fazom bušenja.
U BiH je aktivna i Lykos Metals, koja vrši istraživanja na više lokaliteta (Doboj, Jezero, Čajniče). Također, kanadska kompanija Leviathan Gold je u februaru ove godine preuzela Foča Metals, stičući 100% udjela u projektu Foča – jednom od najperspektivnijih nalazišta u regiji, koje se prostire na više od 100 km² i sadrži značajna nalazišta srebra i drugih metala.
Snažne aktivnosti bilježe se i u Srbiji, gdje već djeluje niz kanadskih i australskih rudarskih kompanija, što potvrđuje regionalni potencijal u eksploataciji strateških sirovina, piše ABC portal.