Po međunarodnom kalendaru 21. mart prepun je stvari koje treba obilježiti. Danas je: Svjetski dan poezije; Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije; Međunarodni dan šuma; Svjetski dan osoba s Downovim sindromom. 

U JU OŠ ˝Vareš˝ u Varešu kroz redovnu nastavu i vannastavne aktivnosti prosvjetni radnici i učenici su se dotakli svih ovih važnih dana, sa posebnom pažnjom posvećenoj osobama s Downovim sindromom.

Downov sindrom nastaje zbog viška hromosoma – osobe sa Downovim sindromom imaju 47 hromosoma, tj. umjesto 46 imaju dodatni hromosom na 21. paru, zbog čega je Downov sindrom poznat i  kao trisomija 21.

Dobio je  ime po dr. Johnu Langdonu Downu koji ga je prvi opisao. Cilj održanih aktivnosti bio je podići svijest djece, osnažiti ih i produbiti njihovo kritičko mišljenje, kao i oblikovati društvene vrijednosti i kompetencije. Pored toga mlađi školarci upoznati su s karakteristikama osoba s Downovim sindromom, te se ranom edukacijom kroz zabavu i igru nastojalo razviti pozitivan stav i empatiju prema istima. 

Radionicu za učenike III.a razreda i grupu predškolaca realizovale su defektologinja Đana Likić i pedagogica i asistentica u nastavi Dženana Mušanović. Kroz razgovor, zadatke i vježbice učenici su naučili što je to Svjetski dan osoba s Downovim sindromom.

Nosili su i šarene čarapice i naučili da je to simbol ovoga dana i naš znak da prihvaćamo i uvažavamo različitosti. Da bismo još jače grlili različitosti od malih nogu voditeljice radionice ukazale su mališanima na činjenicu da bez obzira na broj hromosoma svi smo u svojoj biti različiti, da niko na svijetu nije isti.

Da bi ova činjenica zaživjela u njihovim pametnim glavicama i dobrim srcima dobili su za zadatak da nacrtaju ili napišu svoje supermoći, nešto što ih čini posebnim i jedinstvenim, drugačijim. Igrali su se malih dizajnera i ukrašavali čarapice koje danas ne dolaze u paru.

˝Učenici su bili aktivni i veseli, jako zainteresovani za rad.˝, kazale su nam voditeljice nakon radionice i još jednom su istakle da osobe s Downovim sindromom kao i sa bilo kojom drugom poteškoćom zaslužuju bolji status u društvu.

Ostatak Ustanove danas je ispoštovao simboliku šarenih čarapica. Tako su se na našim hodnicima mogle vidjeti učiteljice, nastavnice i djeca koji nose šarene čarapice kako bi pokazali podršku i potaknuli razgovor o važnosti inkluzije osoba s Down sindromom.

Na isti način iskorišteni su i časovi odjeljenskih zajednica gdje se podizala svjest, gradila empatičnost i budila društvena odgovornost prema osobama s Downovim sindromom. Osobe s Downovim sindromom trebaju našu podršku i ljubav, ali i mi trebamo stalnu signalizaciju da smo tu za podržati, razumjeti, pomoći, prihvatiti i voljeti.

Osmaši su pored šarenih čarapica ispisali i motivirajuće poruke, što za osobe s ovim sindromom što za nas koji trebamo voljeti različitosti u svakom pogledu. Izdvajamo nekoliko njihovih poruka. ˝Vaš osmijeh, zagrljaj, ljubaznost i toplina donose svjetlo u živote svih nas. Svaki vaš korak, svaki uspjeh, ma koliko mali izgledao ogroman je i vrijedan slavlja. Nastavite širiti radost jer vi radost i inspiracija jeste. Vjerujte u sebe jer mi vjerujemo u vas.˝, Lorena Dodik

˝Svaki čovjek, svako dijete koje ima Downov sindrom ostalima treba  biti uzor jer su oni ljudi s velikom osmijehom na licu i imaju volju za životom… ˝, Elena Zloušić.

˝Nikada ne sumnjaj u svoje sposobnosti, svi mogu postići velike stvari.˝, Matea Divkovic

˝Dragi moj prijatelju, tvoja snaga i smijeh su izvor inspiracije za sve nas. Tvoj entuzijazam čini svijet puno svijetlijim.˝, Antonio Babić.

Aktivnostima koje su se provele u okviru obilježavanja Svjetskog dana osoba s Downovim sindromom pridružili su se i mališani iz naših područnih škola, Pogar i Vijaka.

Podijeli
Exit mobile version