Drugi međunarodni kongres peradarstva/živinarstva koji počinje sutra u Sarajevu, a trajaće do 16. maja i okupiće veliki broj učesnika iz zemlje, regiona i Evrope.

Panel-sesije

Predsjednik Organizacionog odbora Kongresa Edin Jabandžić za Oslobođenje je potvrdio da je sve spremno za Kongres, čijem su organizovanju ove godine, zahvaljujući iskustvu s prethodnog, pristupili malo drugačije.

“Ovo će zasigurno biti jedan od najbolje organiziranih kongresa u ovoj struci, ne samo u BiH nego i u regiji. Skup će u Sarajevu okupiti predstavnike ovog sektora iz brojnih evropskih zemalja”, kazao je Jabandžić.

Dodao je kako su imali jako dobar odziv na Kongres, te će predavači stići iz devet država, javlja Oslobođenje.

“Planirane su tri glavne panel-sesije, također imamo 55 predavanje, više od 300 učesnika, stoga mogu reći da je pred nama jedan kvalitetan događaj”, istakao je Jabandžić.

Kako je naglasio, u odnosu na prvi Kongres za ovaj je puno veći interes, kako u BiH, tako i u susjedstvu.

“Istakao bih posebno taj međunarodni značaj koji smo uspjeli ostvariti. Naime, ove godine smo dobili i zemlju partnera, to je Nizozemska. Također ćemo imati i predstavnika iz peradarske komore iz Njemačke, tako da s ponosom možemo reći da smo ostvarili značajan napredak na evropskom planu”, kazao je Jabandžić.

Želja organizatora je da učesnici iz drugih zemalja donesu ovdje i dio posebnosti iz svojih država, njihove običaje, navike i, što je najvažnije, iskustvo.

“Prenos i razmjena znanja i iskustava svakako su naš cilj. Želimo da najsavremenije tehnologije koje se trenutno u svijetu implementiraju dovedemo u BiH, ali i da iskoristimo naš geografski položaj, da takoreći iskoristimo naše tradicije, naše vrijednosti i sve ono što ima Bosna i Hercegovina i sa tom dodanom vrijednošću implementiramo, odnosno da napravimo strategiju kako da prodamo te proizvode na tržištu EU po nekoj boljoj cijeni. Znači, pokušaćemo da unaprijedimo i da uzmemo one dobre stvari, i mi od njih i oni od nas, kako bi peradarski sektor, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i u regiji bio podignut za stepenicu više”, istakao je Jabandžić.

Naglasio je i kako će teme na Kongresu, uz razmjenu iskustva, biti fokusirane na unapređenje sektora peradarstva, na povećanje kapaciteta, na energetsku efikasnost, ali i na ono što je trenutno najbolnija rana ovog sektora, a to je, prema njegovim riječima, ulaganje energije na nastavak pregovora sa Evropskom komisijom za izvoz konzumnih jaja i rasplodnih jaja i pilića na tržište EU.

Kada je u pitanju daljnje povećanje kapaciteta u ovom sektoru, Jabandžić ističe da se tu mora ići dvojako.

“Mi moramo ići u modernizaciju postojećih, u gradnju novih kapaciteta, ali moramo razmišljati dalje o adekvatnoj zaštiti domaćeg tržišta, jer je zaštita domaće proizvodnje prijeko potrebna bh. peradarima”, istakao je Jabandžić.

Najuređeniji sektor

Ipak, bez obzira na sve probleme i izazove, peradarstvo/živinarstvo ostaje jedan od naših najuređenijih sektora.

“Prije svega, mi smo najuređeniji sektor gledajući sa aspekta društva i naši proizvođači su u registrima poljoprivrede, prijavljenim gazdinstvima, u PDV sistemu, odnosno poštujemo sve ono što bi svaki sektor, po meni, trebao da ima. Druga stvar, jako bitno je da su svi proizvođači u kanalima proizvodnje, tako da nema te proizvodne neizvjesnosti kako i na koji način, kad se proizvede proizvod, dalje ga plasirati i prodati. Naime, mnoge su grane u BiH imale problem, pa su na kraju krajeva doživjele propast jer nisu znale gdje da plasiraju proizvode. Nešto slično se desilo u industriji malinarstva ili nekim drugim koje su jednostavno preko noći zasijale i jako brzo se ugasile, baš zbog toga što nije bio potpuno uređen sistem“, poručio je Jabandžić.

Podijeli
Exit mobile version