JU OŠ “Vareš” u Varešu već dugi niz godina u okviru svojih izvannastavnih aktivnosti ima i šahovsku sekciju, koju vodi nastavnik Mario Jerković.

Svake godine polaznici ove sekcije imaju priliku da odmjere svoje šahovske snage i pokažu napredak ostvaren tokom školske godine.

Prvenstvo u šahu okuplja učenike od prvog do devetog razreda, a ove godine takmičili su se: Oliver Ilić, Adi Imamagić, Nikša Lukić, Marko Divković, Adrian Šimić, Filip Jačimovski, David Ilić, Teo Miličević, Mihael Babić i Davor Grgić.

Takmičenje je uspješno završeno, a tri najuspješnija igrača šaha za školsku 2024./2025. godinu su:

  1. Teo Miličević
  2. Marko Divković
  3. Adi Imamagić

Kako bismo dodatno motivirali učenike da i narednih godina razvijaju svoje šahovske vještine, donosimo nekoliko važnih informacija o pozitivnim efektima učenja šaha.

Suprotno uvriježenom mišljenju da je šah igra koja zahtijeva visoke mentalne sposobnosti, osnovna pravila i poteze u šahu lako mogu savladati i djeca već od šest godina. Brojna istraživanja pokazala su da šah koristi svim učenicima, ne samo onima sa natprosječnim intelektom.

Pozitivni efekti učenja šaha kod djece osnovnoškolskog uzrasta su višestruki, a najčešće istaknuti su:

  • jačanje vještina rješavanja problema,
  • povećanje koncentracije i ustrajnosti,
  • razvijanje sposobnosti analiziranja problema, fleksibilnog planiranja i praćenja igre,
  • poboljšanje sposobnosti predviđanja poteza i razvoj vizualnih i prostornih vještina,
  • vježbanje brzog donošenja samostalnih odluka pod pritiskom,
  • unaprjeđenje pamćenja,
  • podsticanje kritičkog i kreativnog mišljenja,
  • poboljšanje matematičkih i jezičnih vještina, uključujući čitanje.

Osim što jača brojne kognitivne i metakognitivne sposobnosti, šah ima i snažnu motivacijsku ulogu jer povećava osjećaj samoefikasnosti i kompetentnosti kod djece. Takođe, razvija zdravu kompetitivnost i sportski duh među učenicima.

Istraživanja potvrđuju da su koristi od učenja šaha toliko značajne da je opravdano uključiti ovu igru u školski kurikulum. U oko 30 zemalja širom svijeta šah se već integrira u osnovnoškolsko obrazovanje, bilo kao dio nastave drugih predmeta, poput matematike, ili kao samostalna izvannastavna aktivnost.

Kako kaže Zrinka Ristić Dedić, šah predstavlja odličan alat za razvoj dječjih sposobnosti i izvor motiva za kontinuirani rad i učenje.

Podijeli
Exit mobile version