Khalid Sheikh Mohammed, bliski saradnik Osame bin Ladena i osoba za koju se smatra da je arhitekt napada 11. septembra, uhvaćen je 1. marta 2003. u Pakistanu, i prebačen u zloglasni pritvorski centar u zaljevu Guantanamo.

Podijeljeni američki savezni apelacioni sud odbacio je u petak sporazum koji bi omogućio optuženom za terorističke napade 11. septembra 2001., Khalidu Sheikhu Mohammedu, da prizna krivicu u dogovoru koji bi ga poštedio rizika od smrtne kazne, prenosi Euronews.

Odluka vijeća saveznog suda sa sjedištem u Washingtonu poništava pokušaj da se okonča više od dvije decenije vojnog gonjenja opterećenog pravnim i logističkim problemima.

To signalizira da neće biti brzog kraja duge borbe američke vojske i uzastopnih administracija da se čovjek optužen za planiranje jednog od najsmrtonosnijih napada ikada orkestriranih na američkom tlu, izvede pred lice pravde.

Sporazum je pregovaran dvije godine, a odobrili su ga vojni tužioci i visoki zvaničnici Pentagona, optuženi za zanemarivanje zatvorenika u zloglasnom zaljevu Guantanamo, prije godinu dana, a kojim su predviđene uzastopne doživotne kazne zatvora bez mogućnosti uslovnog otpusta za Mohammeda i još dvojicu optuženih.

Mohammed je optužen da je razvio i režirao zavjeru s ciljem pada otetih aviona na Svjetski trgovinski centar i Pentagon. Drugi oteti avion sletio je na polje u Pennsylvaniji.

Rođaci i porodice žrtava napada bili su podijeljeni oko sporazuma o priznanju krivice. Mnogi su mu se protivili tvrdeći da je suđenje najbolji put do pravde i otkrivanja više informacija o terorističkom incidentu. Drugi su to vidjeli kao najbolju nadu da se bolni slučaj okonča nakon više od 20 godina i da se dobiju neki odgovori od ljudi odgovornih za napade.

Sporazum bi obavezao muškarce da odgovore na sva preostala pitanja koja porodice žrtava imaju o tragičnim napadima, u kojima je, prema podacima američkog Federalnog istražnog biroa (FBI), ubijeno blizu 3.000 ljudi.

Tadašnji ministar odbrane za vrijeme Bidenove administracije, Lloyd Austin, odbacio je sporazum, rekavši da odluku o smrtnoj kazni u napadu teškom kao što je 11. septembar treba donijeti samo ministar odbrane.

Advokati optuženih tvrdili su da je sporazum već pravno na snazi i da je Austin djelovao prekasno da bi pokušao da ga poništi. Vojni sudija u Guantanamu i vojno žalbeno vijeće složili su se s advokatima odbrane.

Američki Apelacioni sud za Distrikt Columbia je, nakon veta od 2-1, ipak utvrdio da je Austin djelovao u okviru svojih ovlaštenja i da je osporio presudu vojnog sudije, prenosi Klix.

Vijeće je prethodno stavilo sporazum na čekanje dok je razmatralo žalbu, koju je prvo podnijela Bidenova administracija, a zatim je nastavljena pod Donaldom Trumpom.

Podijeli
Exit mobile version