S ciljem zaštite zdravlja stanovništva i obzirom na trenutne vremenske prilike i prijetnju od poplava, u skladu sa obavijesti od Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona broj: 11-33-6162/25 od 27.03.2025.godine, uputstva Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ), a u suradnji sa Higijensko-epidemiološkom službom Vareš, sanitarni inspektor obavještava građane Općine Vareš o sljedećim mjerama opreza:
-Pojava poplave doprinosi pojavi zaraznih bolesti jer često dolazi do prekida snadbjevanja vodom i dispozicije otpadnih tvari, uključujući i izljevanje kanalizacije. Oštećene vodovodne i kanalizacione cijevi povećavaju rizik kontaminacije vode za piće. Zagađenom vodom i hranom se prenose crijevne zarazne bolesti, zarazna žutica, parazitarne bolesti itd. Zbog toga je od najveće važnosti snadbjevanje stanovništva zdravom pitkom vodom i hranom.
-Kad se stanovništvo nakon poplave vrati u svoje kuće neophodno je provođenje mjera kojima se sprečava širenje zaraznih bolesti putem zagađene vode i hrane, kao i mjera koje se odnose na ličnu higijenu, higijenu predmeta i mjesta stanovanja.
-Voda za piće može biti zagađena u poplavljenim područjima, zbog toga vodu sa slavine ne treba piti dok se ne uvjeri da je sigurna za konzumaciju. Do tada treba piti prokuhanu, dezinficiranu ili flaširanu vodu. Voda se propisno prokuhava tako što se ostavi da ključa najmanje 1 minutu, kako bi se uništile sve bakterije. Ako je voda zagađena hemikalijama prokuhavanje je neće učiniti prikladnom za piće i takva voda se ne smije koristiti.
-Propisna dezinfekcija vode se vrši tako da se u posudu od 10 litara vode doda tri četvrtine male kašičice (4ml) bezmirisnog hlora, dobro se promješa i ostavi da odstoji 30 minuta do korištenja.
-Neprokuhana, nedezinficirana voda se ne smije upotrebljavati ni za pranje suđa, zuba, lica, ruku, pranja i pripremu namirnica i pravljenje leda.
-Neophodno je održavanje lične higijene, naročito pranje ruku sapunom (prije jela, nakon upotrebe WC-a, nakon čišćenja naplavnog otpada i nakon rukovanja alatkama koje su došle u kontakt sa naplavnom i kanalizacijskom vodom).
Ostale mjere podrazumjevaju:
-pregled instalacija za dostavu plina i električne energije od strane kvalificiranih stručnjaka
-zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacionom vodom obavezno je čišćenje (vručom vodom i deterđentom uz obavezno korištenje gumenih rukavica) i dezinficiranje zidova i prostorija u koje je dospjela voda za vrijeme poplave
-bacanje zagađenih predmeta i materijala koji se ne mogu čistiti i dezinficirati
-pranje odjeće i čišćenje obuće
-pranje i dezinficiranje dječijih igračaka (držanjem u trajanju od 2 minute u otopini od 10 litara vode i 1,5 šoljice hlora za kućnu upotrebu)
-bacanje hrane koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom i sve kvarljive hrane koja je stajala duže od 4 sata na temperaturi od 50 C
-čišćenje radnih ploha i pribora za jelo i kuhanje. Pribor za jelo se potopi u otopinu koja se sastoji od 10 litara vode i 1.5 šoljice hlora za kućnu upotrebu, u trajanju od 3-5 minuta