Dana, 29. aprila 2025. godine, u JU OŠ „Vareš“ održano je predavanje na temu prevencije vršnjačkog nasilja za učenike sedmih razreda.
Predavanje su realizovali predstavnici Policijske uprave Vareš, Amar Beganović i Harun Dedić, u ime odjela Rad policije u zajednici.
Glavni fokus edukacije bio je na prepoznavanju svih pojavnih oblika vršnjačkog nasilja, kao i na sistemskom djelovanju u cilju prevencije i pravovremenog reagovanja.
Uzimajući u obzir prisutnost vršnjačkog nasilja u školama, policijski službenici su naglasili važnost saradnje škole, roditelja i policije u otkrivanju i suzbijanju ovog negativnog fenomena.
Vršnjačko nasilje, bilo u prikrivenom ili otvorenom obliku, ozbiljno ugrožava sigurnost djece u školskim prostorima. S ciljem smanjenja broja takvih slučajeva, Uprava policije je inicirala izradu posebnog Plana i realizaciju dugoročnog projekta koji treba unaprijediti sigurnost učenika i školskog okruženja.
Primarni cilj ove edukacije bio je podizanje svijesti učenika, članova Vijeća roditelja i roditelja o načinima prepoznavanja znakova nasilničkog ponašanja, kao i o značaju blagovremenog prijavljivanja i reagiranja.
Posebno je naglašena važnost senzibilnog i profesionalnog pristupa u radu s djecom i mladima.
JU OŠ „Vareš“ već ima izuzetnu saradnju s Policijskom upravom Vareš, a prisustvo policijskih službenika u školi doprinijelo je razbijanju predrasuda i jačanju povjerenja djece u institucije.
Ova, kao i prethodne edukacije, ocijenjene su kao izuzetno korisne i prilagođene uzrastu učenika.
Tokom predavanja djeca su ponovila znanja o vrstama nasilja, ulozi nasilnika i žrtve, te ispravnim postupcima u situacijama vršnjačkog nasilja, ali ovaj put iz perspektive policijskih službenika, što je dodatno doprinijelo njihovom razumijevanju problema i motivaciji za prevenciju.
Posebnu zahvalnost JU OŠ „Vareš“ upućuje policijskim službenicima Amaru Beganoviću i Harunu Dediću na predanom radu i posvećenosti tokom održane edukacije.
Djeca su prepoznala ljudski pristup i otvorenost predavača, zbog čega bi im za današnju aktivnost dali čistu peticu.
Ovaj projekat je samo jedan od koraka naše lokalne zajednice u borbi protiv vršnjačkog nasilja, jer vjerujemo da je bolje spriječiti nego liječiti. S nestrpljenjem iščekujemo nove edukacije i aktivnosti koje će dodatno osnažiti učenike, roditelje i nastavnike u zajedničkoj misiji stvaranja sigurnog i podržavajućeg školskog okruženja.
Kad se male ruke slože, nasilje se spriječiti može!