U općinskoj sali 30. decembra 2024. godine je održana druga redovna sjednica općinskog vijeća. Sjednici je prisustvovalo 18 vijećnika, odsutan je bio Zdravko Barkić (DF).
Nakon vijećničkih pitanja i inicijativa vijećnika Daria Dodika (SDP), Nazifa Hajrića (SDA), Semira Memića (NiP), Igora Hingera (HDZ) i Šabana Ibrišimovića (NES) uslijedilo je glasanje za Zapisnik sa prve sjednice koji je jednoglasno usvojen.
Nakon usvajanja Zapisnika sa prve sjednice, uslijedila je rasprava o predloženom dnevnom redu današnje sjednice.
Dario Dodik (SDP) je predložio promjenu redoslijeda dnevnog reda današnje sjednice, odnosno da se tačka šest (Izvještaj o financijskoj reviziji Općine Vareš za 2023. godinu) današnjeg dnevnog reda prebaci na broj jedan. Prijedlog vijećnika Dodika nije naišao na odobravanje, nije dobio potrebnu većinu, a prijedlog dnevnog reda je usvojen sa 15 glasova za i tri protiv.
Prva tačka Dnevnog reda:
Prijedlog Proračuna/Budžeta Općine Vareš za 2025. godinu.
Raspravu je otvorio Zdenko Franjić (SDP) je istakao da je Klub vijećnika SDP-a poslao amandmane u zakonskom roku, ali da nijedan od amandmana nije prihvaćen te obzirom na takve okolnosti ovaj klub neće podržati Prijedlog budžeta.
Vijećnik Dodik (SDP) rekao je da neće podržati budžet jer smatra da iako su bila sredstva predviđena budžetom svejedno nije uplaćen račun JKP Vareš, te da se svejedno usvojene odluke ne realizuju pa je i to dodatni razlog zbog koga neće podržati budžet.
Igor Hinger (HDZ) je istakao da je Klub vijećnika HDZ-a imao samo jedan amandman koji se tiče povećanja sredstava za izdvajanje prema ustanovi Mala škola, ali ni taj amandman nije usvojen. Istakao je i da će klub HDZ-a dati podršku predloženom budžetu.
Mirza Fatić je dao odgovor na pitanje vijećniku Hingeru te istakao da je SBiH predložila da se kodovi za mlade dodatno povećaju, a HDZ je tražio smanjenje, te je općinska služba procijenila da je najbolja opcija da se taj amandman ne usvoji. Pojasnio je Fatić i samu proceduru oko ulaganja amandmana te pozvao da se službi za finansije naredne godine svi vijećnici obrate kako bi im na vrijeme mogli dati dodatne upute.
Na Fatićevo izlaganje uslijedila je replika vijećnika Hingera koji smatra da se mogao pronaći način da se poveća stavka izdvajanja Maloj školi.
Usvojen je prijedlog budžeta sa 14 glasova za 2 protiv i 2 suzdržana.
Druga tačka dnevnog reda:
Prijedlog Odluke o izvršenju Proračuna/Budžeta Općine Vareš za 2025. godinu.
Bez rasprave usvojen prijedlog sa 14 glasova za 2 protiv i 2 suzdržana.
Treća tačka dnevnog reda:
Prijedlog Odluke o privremenom financiranju potreba općine Vareš za razdoblje od 01.01. do 31.03. 2025. godine, ova tačka je povučena sa današnjeg dnevnog reda.
Četvrta tačka dnevnog reda:
Prijedlog Odluke o izboru stalnih radnih tijela Općinskog vijeća Vareš.
Usvojen prijedlog jednoglasno sa 18 glasova za.
Peta tačka dnevnog reda:
Prijedlog Odluke o vrijednosti boda komunalne naknade za 2025. godinu.
Izvjestilac Emir Musa je obavijestio prisutne da se odluka donosi svake godine krajem godine, te da je cijena boda komunalne naknade ostala ista kao i prošle godine.
Prijedlog je usvojen jednoglasno.
Šesta tačka dnevnog reda:
Izvještaj o financijskoj reviziji Općine Vareš za 2023. godinu.
Raspravu je otvorio vijećnik Dodik (SDP) koji je istakao da je za njega to najbitnija tačka dnevnog reda. Istakao je da se u izvještaju nalazi nekoliko bitnih stavki kao što su uvođenje trezorskog poslovanja, zatim da sredstva za pokriće deficita nisu planirana, a uredno se pokrivaju i na taj način se stvaraju nova dugovanja. Revizija je ukazala na probleme za neiskorištena sredstva za javne nabavke, a istakao je i da je sam tražio da se u ugovorima navedu rokovi izvršenja radova. Dodao je da bi volio da su svi izdvojili vremena i pročitali revizorski izvještaj. Ugovori o djelu su također problem, a i ta stavka se nalazi u revizorskom izvještaju.
Dalje rasprave nije bilo pa je izvještaj je primljen k znanju.
Sedma tačka dnevnog reda:
Plan aktivnosti za provođenje preporuka po Izvješću o financijskoj reviziji Općine Vareš za 2023. godinu, Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH je primljen k znanju i jednoglasno je donesen zaključak da će nadležne službe Vijeću dostavljati polugodišnji finansijski izvještaj.
Osma tačka dnevnog reda:
Prijedlog Zaključka o davanju suglasnosti na Program rekonstrukcije, izgradnje i obnove lokalnih cesta i ulica za 2025. godinu.
Pomoćnik načelnika Emir Musa je obavijestio prisutne da su u Programu navedeni putni pravci Mižnovići-Ligatići u dužini 1 km za koji je Federalna Vlada izdvojila sredstva i očekuje se da će se već na proljeće krenuti sa radovima na pomenutoj dionici. Za dionicu Tunel-Zaruđe-Strica su također obezbijeđena sredstva, a u toku je proces tenderske procedure.
Raspravu je otvorio vijećnik Šaban Ibrišimović (NES) koji je istakao da se predlagač trebao voditi planom kapitalnih ulaganja te da u predloženom Programu ne vidi lokalnu cestu Luke – Mijakovići koja je bila među deset najbodovanijih projekata, te je predložio Vijeću da se stavi u Plan navedena dionica jer su pronašli investitora za sanaciju dionice.
Izvjestilac Musa je rekao da je program napravljen na osnovu desetogodišnje strategije te da neće biti problema ako se investitor pronašao i da neće biti smetnji pri realizaciji sanacije.
Vijećnik Dodik (SDP) je iznio mišljenje da se treba promijeniti strategija i plan jer je došlo do devastacija ulica koje nisu dio ovog plana konkretno ulica koja vodi do restorana Mlin, a do devastacije je došlo zbog neulaganja i nereagovanja na vrijeme te je dodao da općina Vareš nema puta bez oštećenja. Do turističkih lokacija je gotovo nemoguće doći, zaključio je.
Prijedlog je usvojen sa 15 glasova za 1 protiv i 2 suzdržana.
Uslijedila je pauza od 30 minuta.
Nakon pauze sa 18 glasova za usvojen je izvještaj o realizaciji Programa rekonstrukcije, izgradnje i obnove lokalnih cesta i ulica za 2024. godinu.
Deseta tačka dnevnog reda:
Izvješće o realizaciji Strategije razvoja lokalnih cesta i ulica u gradu i naseljima i srednjoročnog programa rekonstrukcije, izgradnje i obnove lokalnih cesta.
Rasprava ju ponovo otvorio vijećnik Dodik (SDP) koji je istakao da je u prethodne tri godine prema izvještaju odrađeno 41% planiranog što je nekih 336 metara. Te je istakao da su problem ugovori koji dozvoljavaju izvođačima da izbjegavaju odraditi dogovoreno, dodao je da je sramota da ništa nije napravljeno uprkos prodanim objektima. Smatra da grad mora biti prioritet.
Obzirom da nije bilo više učesnika u raspravi pristupilo se glasanju, a Izvještaj je sa 15 glasova za, jednim protiv i 2 suzdržana dobio potrebnu većinu.
Jedanaesta tačka:
Izvješće o radu Savjeta mjesnih zajednica za 2023. godinu (MZ Neprivaj i MZ Vareš).
Izvještaj o radu MZ Neprivaj usvojen je sa 17 glasova za i jednim suzdržanim, dok je izvještaj o radu MZ Vareš sa 16 glasova za, jednim glasom protiv i jednim suzdržanim.
Dvanaesta tačka:
Izvješće o problematici pasa lutalica na području općine Vareš i radu skloništa za napuštene pse.
Vijećnik Hinger (HDZ) je otvorio raspravu, te je iznio primjedbe mještana Javornika i Sjenokosa, odnosno vlasnika vikendica koje su u samoj blizini azila. Istakao je da općina treba razmisliti o upošljavanju još jednu osobu koja će voditi brigu o psima i azilu jer je na tome zadatku trenutno angažovana samo jedna osoba.
U raspravi je učestvovao i vijećnik Dodik (SDP) koji je rekao da bi vareški eko policajac mogao biti preraspoređen na angažman za rad u azilu, te je istakao da ima još nekoliko ljudi uposlenih u općini koji bi se mogli preraspodijeliti.
Izvještaj je usvojen jednoglasno.
Trinaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o zdravstvenoj ispravnosti vode sa lokalnih vodovoda na području općine Vareš.
Vijećnik Hinger (HDZ) je istakao da se u obzir trebaju uzeti i sva izvorišta voda koja nisu u nadležnosti JKP te da se i izvrši analiza istih.
Učešće u raspravi je uzeo i vijećnik Dodik (SDP) koji je istakao da prema navodima izvještaja u kome stoji da je u martu vareško jezero imalo pitku vodu, te da Vareš pokuša iskoristiti to bogatstvo, a iznio je i da ima informaciju da je Norveška kompanija ponudila izgradnju reverzibilne hidroelektrane na solarni pogon, te da na taj način osiguramo snabdijevanje vodom Vareša, ali i po mogućnosti općine Breza.
Vijećnik Ibrišimović (NES) je također učestvovao u raspravi te istakao da je u Dragovićima prema istraživanjima voda bila neispravna, a ove godine je pokrenut projekat fizičke zaštite izvorištu vode u Dragovićima i taj projekat je uspješno realizovan uz pomoć sredstava općine Vareš i mještana koji su odradili fizičke poslove i sada je po prvi put voda ispravna.
Velida Džafo je u ime općinske službe pojasnila vijećniku Hingeru odakle su uzimani uzorci te je istakla da će u proceduru uputiti i ostale mjesne zajednice koje imaju svoje vodovode da se pridržavaju potrebnih uputa.
Predsjedavajući Malik Rizvanović je nakon rasprave konstatovao da je informacija primljena k znanju.
Četrnaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o stanju napajanja električnom energijom na području općine Vareš.
Vijećnik Franjić (SDP) je uzeo riječ u raspravi te istakao da obzirom da živi u Zaruđu najbolje zna probleme vareških sela oko Vijake i drugih, a žao mu je da nije vodio evidenciju nestanaka struje u protekla tri mjeseca. Govorio je Franjić o problemima uzrokovanim prvim snijegom i čestim nestancima struja i ti problemi se dešavaju unazad 40 godina. Pohvalio je radnike Elektrodistribucije kojim nadljudskim naporima pokušavaju otkloniti navedene probleme, a smatra da je jedino racionalno rješenje da se prijenos električne energije vrši podzemnim putem.
Vijećnik Hinger (HDZ) se složio sa viječnikom Franjićem i istakao da mu je neshvatljivo da se isti problem proteže već 30 godina, a nije mu jasno ni da se ne može riješiti problem Ljepovića koji je vezan za dalekovod koji provodi struju prema Vijaci.
U raspravi je učestvovao i vijećnik Dodik (SDP) rekao je kako ga sjećanje služi Adriatic Metals je predlagao da prijenos struje ide podzemnim putem pa da se već tada ovaj problem donekle mogao riješiti.
Šef RJ Vareš, Adin Mlivić je prvo čestitao vijećnicima i načelniku na dobivenim mandatima te je uputio čestitku povodom praznika. Istakao je da postoji desetogodišnji plan koga se pridržavaju, a u Ljepovićima je izgrađena nova trafo stanica koja će biti priključena na kabal koji ide prema Strici i na taj način će biti riješeno stanje napajanja u Ljepovićima. U Vareš Majdanu je zamijenjena razvodna oprema pa će i sam Vareš grad imati mnogo stabilnije snabdijevanje električne energije. Elektrodistribucija i Elektroprenos su dvije različite firme pa samim tim mi ne radimo isto. Mi trasu održavamo u širini koja nam je zakonski dozvoljena (10 m). Općina Vareš je izložena jačim vjetrovima i većim količinama padavina, a upravo su to glavni razlozi kvarova. Na sastanku sa Civilnom zaštitom i općinom Vareš smo dogovorili da ćemo zajedničkim snagama pokušati umanjiti broj kvarova, istakao je Mlivić.
Nakon Mlivića, riječ je uzeo Dodik (SDP) koji je predložio da se Elektrodistribuciji direkciji Zenica uputi prijedlog o izmještanju spornog dalekovoda u istoj formulaciji kakvu je već uputio načelnik općine Vareš, Zdravko Marošević.
Konstruisan je i prijedlog zaključka koji je jednoglasno usvojen sa 18 glasova za.
Petnaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o realizaciji projekata infrastrukture na području općine Vareš za 2024. godinu.
Izvjestilac Emir Musa je istakao da za 24 godine koliko on radi na toj poziciji nije bilo realizovano infrastrukturnih projekata, te da nikad nije bilo ovoliko novčanih sredstava uloženih u Vareš, a preko 30 miliona je uloženo u putnu infrastrukturu.
Vijećnik Ibrišimović (NES) je istakao da se sada na osnovu informacije vidi koliko je bitno praviti infrastrukturne projekte te da se treba ići u pravcu donesenih strategija i planova. Uputio je čestitku svim službama te općinskom načelniku na realizovanim projektima te se zahvalio donatorima koji su učestvovali u realizaciji istih.
Informacija je primljena k znanju.
Šesnaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o rekonstrukciji i izgradnji regionalnih puteva na području općine Vareš.
Vijećnik Franjić (SDP) je istakao regionalni put R444 je u lošem stanju i to svi znamo i o tome se konstantno samo priča, inicijative se šalju, a promjena nema. Zamolio sam zastupnike SDP-a u skupštini kantona da predlože amandman na budžet kantona kako bi se izvršila sanacija dionica puta Ivančevo – Podkamensko, ali je vladajuća većina u kantonu te amandmane odbili. Nakon odbijanja zastupnici SDP-a su podnijeli inicijativu koja je trenutno u proceduri pa je vijećnik Franjić zamolio vareške vijećnike da pokušaju uticati na svoje stranačke kolege u vlasti kako bi se ova inicijativa realizovala.
Sedamnaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o stanju lokalne i regionalne putne mreže na području općine Vareš.
Informacija primljena k znanju.
Osamnaesta tačka:
Informacija o vodosnabdijevanju i odvozu smeća na području općine Vareš.
Informacija primljena k znanju.
Devetnaesta tačka dnevnog reda:
Informacija o provedenim aktivnostima u oblasti poljoprivrede na području općine Vareš za 2024. godinu.
Informacija primljena k znanju.
Dvadeseta tačka dnevnog reda:
Informacija o provedenim aktivnostima u jačanju turističkih potencijala.
Raspravu je započeo vijećnik Dodik (SDP) koji je istakao da Vareš nema neku strategiju koja bi urodila plodom u skorije vrijeme te je dodao da je turizam jedna od grana koja donosi dobit općini. Kao osnovni problem istakao je puteve do turističkih sadržaja pa nakon što se to riješi da se treba razmišljati o proširenjima turističke ponude.
Vijećnik Ibrišimović (NES) je također uzeo riječ dodavši da na nivou našeg kantona postoji Turistička zajednica koja treba dobiti svoje vijeće, a prisutne je upitao da li će Vareš imati jednog predstavnika u tom vijeću. Dalje je dodao da Vareš još uvijek nije iskoristio svoje turističke potencijale i da se treba izboriti za svoje mjesto u kantonu.
Vijećnik Dodik (SDP) je uputio molbu općinskim službama da pokušaju na vrijeme pribaviti informacije ugostiteljima o uplati boravišnih taksi.
Uslijedio je odgovor izvjestioca Rusmira Berberovića koji je istakao da se mora nastaviti sa izradom projekata i sanacijom puteva, dodao je da se ide u dobrom pravcu sa Studijom o zaštiti planine Zvijezde.
Informacija je primljena k znanju.
Dvadeset prva tačka dnevnog reda:
Informacija o aktivnostima Privrednog savjeta Općine Vareš u 2023. godini.
Informacija primljena k znanju.
Dvadeset druga tačka dnevnog reda:
Informacija o realizaciji USAID-ovog projekta Pomoći lokalnoj upravi u Općini Vareš za 2023. godinu.
Informacija primljena k znanju.
Dvadeset treća tačka dnevnog reda:
Informacija o stanju zaposlenosti na području općine Vareš i nezaposlenim osobama koja se vode kod Ureda za zapošljavanje po kvalifikacionoj, starosnoj i spolnoj strukturi
Vijećnik Nermin Hrvat (SDA) pohvalio je informaciju i upitao izvjestioca koliko radnika sa područje općine Vareš radi u Adriatic Metalsu, a koliko sa područja drugih općina?
Hinger (HDZ) je dopunio pitanje sa koliko radnika sa područja općine Vareš čeka na zaposlenje u navedenoj kompaniji?
Izvjestilac Salih Memić je rekao da će općinska služba pitanje uputiti kompaniji te da će odgovor proslijediti vijećnicima.
Informacija primljena k znanju.
Dvadeset četvrta tačka dnevnog reda:
Informacija o stanju u oblasti prijevoza u lokalnom i međugradskom prometu na području općine Vareš.
Informacija primljena k znanju.
Dvadeset peta tačka dnevnog reda.
Tekuća pitanja.
Nakon tekućih pitanja, vijećnik Dodik (SDP) se dotakao lošeg održavanja regionalnog puta R444 koji je istakao da je firma koja je nadležna za zimsko održavanje svako 24 sata izlazila na teren te ga je zanimala komunikacija općine i nadležne kantonalne službe o održavanju puteva te je upitao da li će JKP Vareš nastaviti sa održavanjem lokalnih puteva od 01. januara?
Predsjedavajući je u lično ime i u ime vareških vijećnika čestitao blagane i predstojeću Novu godinu.