Papa Franjo posjetio je niz zemalja širom svijeta, a jedna od njegovih pastoralnih stanica bila je i Bosna i Hercegovina.
Stotine hiljada ljudi iz cijele Bosne i Hercegovine, regije, ali i svijeta došlo je u Sarajevo 6. juna 2015. godine kako bi vidjeli papu, čuli njegove poruke i prisustvovali centralnoj misi koju je održao na stadionu Koševo.
Papa Franjo održao je prvo sastanak s članovima Predsjedništva Bosne i Hercegovine (Mladen Ivanić, Dragan Čović i Bakir Izetbegović) koji su bili pokrovitelji njegove posjete. Uputio je tada poruke zajedništva koje i samo Sarajevo kroz svoju historiju odašilje.
“Čak nam i sama arhitektonska struktura Sarajeva govori ovomu u prilog, jer se u svome urbanističkome spletu u neposrednoj blizini uzdižu sinagoge, crkve i džamije te je grad s pravom dobio naziv “europskog Jeruzalema”. On zapravo predstavlja jedno veliko raskrižje kultura, naroda i vjera; takva uloga zahtijeva da se uvijek iznova grade novi mostovi te da se postojeći istovremeno obnavljaju i čuvaju, kako bi se osigurali učinkoviti, sigurni i civilizirani odnosi. Potreban nam je razgovor, otkrivanje bogatstva svakoga od nas, vrednovanje onoga što nas ujedinjuje te doživljavanje razlika kao mogućnost rasta, pritom poštujući svakog pojedinca. Prijeko je potreban strpljiv dijalog, pun povjerenja, tako da pojedinci, obitelji i zajednice mogu prenositi vrijednosti vlastite kulture i prihvaćati sve ono dobro u tuđim iskustvima. Na ovaj bi način mogle zacijeliti čak i velike rane nedavne prošlosti, a na budućnost bi se gledalo s nadom, te bismo se, slobodni od svakoga straha i mržnje, suočavali sa svakodnevnim problemima s kojima je svaka građanska zajednica pozvana suočiti se. U ovoj Zemlji, mir i sloga među Hrvatima, Srbima i Bošnjacima te poticaji kojima se u posljednje vrijeme njeguje taj sklad, kao i srdačni i bratski odnosi između muslimana, židova i kršćana imaju važnost koja seže daleko izvan granica Bosne i Hercegovine. Ovime se daje svjedočanstvo cijelome svijetu kako je suradnja među različitim narodima i religijama u svrhu općega dobra itekako moguća; kako pluralizam kultura i tradicija može potaknuti i oživotvoriti neponovljivo i učinkovito rješavanje problema; kako se čak i najdublje rane mogu izliječiti zajedničkim hodom koji pročišćava sjećanja i daje nadu za budućnost”, naveo je papa Franjo u svom obraćanju u Predsjedništvu.
Poruku je zaključio da moli za mir i blagostanje Sarajeva i čitave Bosne i Hercegovine, prenosi N1.